Avagy minek írunk kétezer szót, ha a nagy része felesleges töltelék? Az frpg oldalak egy részén meg van határozva, hogy egy hozzászólás mennyire legyen hosszú. A vélemények erről megoszlanak, oldaltól és usertől függően. Van, akinek nem mindegy, hogy mennyire hosszú választ kap, de van olyan is, akinek csak a tartalom számít. Te hova tartozol?Tartalom
A hozzászólások tartalmi felépítése sok mindentől függ. Természetesen a játékostól, mennyire tudja átlátni a helyzetet, mennyire tudja izgalmas irányba terelni a cselekményt. Sokban függ a játék helyzetétől, témájától, és persze a partnertől. Nyilvánvaló, hogy egy unalmas történetet nem lehet jól kifejteni, és egy rossz hozzászólásra nem lehet csillagos ötös reagot kreálni, de próbálkozni természetesen lehet. Mit gondoltok, melyik írásfajta tartalmasabb? A rövid, esetleg a hosszú? Egy hosszú hozzászólás is lehet természetesen teljes, izgalommal és cselekménnyel dús, ám tapasztalataim szerint az ezer szavas reagok kicsi része csak az, ami tényleg fontos, a többi csupán helykitöltés. Előfordul, hogy az írókban túlteng a bizonyítási vágy, figyelik a szavak számát, hogy mindenkinél többet írjanak, „jobbak” legyenek. Nem gondolom, hogy egy eszméletlen hosszú reag jobb lenne tartalmilag, mint egy rövid, sőt! Ha az ember csupán száz-kétszáz szót ír, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a válasz lényegre törő lesz, nem lesz benne sok felesleges rész.
Elvárás
Egy hozzászólás esetében gyakran számít, hogy hogyan is néz ki, van-e formázva. De a reagok hossza is befolyásolja az első ránézés hatását. Tegyük fel, hogy sokat dolgoztunk egy hozzászóláson, nagyon szép, kerek mondatokból áll, nem is rövid, tartalmilag is rendben van. Aztán tizenöt percen belül kapunk rá egy választ, ami alig ötven szóból áll. Csak én érzem lehangolónak? Egyértelmű, hogy szeretnénk a saját hsz-ünkhöz mérhető választ kapni, ezt látjuk jónak. Mi a helyzet akkor, ha egy sokkal hosszabb választ kapunk? Nos, ösztönözhet minket, hogy mi is írjunk hosszabbat, legyünk jobbak. Ekkor előfordulhat, hogy teletömjük a választ felesleges dolgokkal, és tartalmi hibákat vétünk. Persze, ezek nem alapszabályok, mindenkinek más a véleménye. Van, aki szereti kiemelni a kimondott részeket, akár dőlt betűkkel, vastagítottal, vagy színnel, van, aki natúrban szereti. Személytől függ.
Idő
Nem keveset számít, hogy mennyi időbe telik, míg elkészül egy hozzászólás. Nyilván senki sem szeret sokáig várakozni, napokat, akár heteket is. Itt is előkerül a rövid/hosszú téma, egyértelmű, hogy egy viszonylag kisebb reag kevesebb idő, mint egy terjedelmesebb. De az sem jó, ha az ember összecsapja, és egy olyan munkát ad ki a kezéből, ami a partnerének nem megfelelő, és önmaga sincsen megelégedve vele, nem büszke rá. Ezért fontos, hogy a játékos belőjön egy köztes hosszt, ami nem is túl hosszú, benne van a lényeg, és viszonylag hamar képes megírni azt.
Tehát…
…senki sem mondja, hogy egy rövid hozzászólás rossz lenne. Ami azt illeti, kinek mi a kedvező. Kalandoknál éppen előnyös tud lenni, ha gyors a játék, és pörög az élet. Gyakran lényegre törőek, és nem megerőltető elolvasni őket, sem pedig válaszolni rájuk. De ez nem mindenkinek felel meg, sokan ezer, kétezer szavas hozzászólásokat írnak, és ennyit is várnak el.
Persze, ránézésre gyönyörűek ezek, tapasztalatról, íráskészségről, aktivitásról árulkodnak. De a sorokat olvasva sajnos néha csalódnunk kell, ugyanis nem mindig jó az, ami hosszú. Sűrűn előfordul ugyanis az írókkal, hogy a bizonyítási vágy erős lesz bennük, és ha már nincsen mondandójuk, a hatszáz szavas hozzászólást azért még megfűszerezik egy kis rizsával, aminek látszólag semmi köze sincsen a témához, ténylegesen csak helykitöltésre alkalmas. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy ilyen reagra napokat kell várni, már ha a partnerünknek van szabadideje. Iskolaidőben nem gyakori jelenség, hogy a játékosok órákra leülnek gépelni, hiszen nyilvánvalóan van fontosabb dolguk is. Ezzel szemben, egy párszáz szavas hozzászólást egy fél óra alatt össze lehet dobni, ha ügyes az ember.
Mindent összevetve, én azt mondanám, egyik véglet sem jó, próbáljuk meg megtalálni az arany középutat, hogy mennyiségi és minőségi munkát adhassunk ki a kezeink közül.
Tetszett? Oszd meg barátaiddal is!
Hozzászólások: Új hozzászólás írása (katt ide)Eddigi hozzászólások (katt ide)
Viszont! Én mégis azt tanácsolom, hogy igenis mindenki törekedjen arra, hogy minél igényesebb posztot alkosson, hiszen nem azért vagyunk itt (remélem), hogy kijátsszuk mindazt, amit a való életben nem kapunk meg. Szerelmet, izgalmat stb... A legtöbb szerepjátékos írónak vallja magát, mégis azt a tendenciát vettem észre, hogy rettenetesen lusták és pörgetni akarják a cselekményt, ezért akár lebutított változatú reagot adnak a partnernek gondolván, hogy ő is hamarabb válaszol, hogy pörögjön a játék. Ez mind szép és jó, ám tény, hogy azoknál a válaszoknál, ahol igenis odatesszük magunkat, minél művészibb és szebb megfogalmazásra törekszünk, nem csak nekünk, de a partnerünknek is jobb érzés, mi több a karaktert sokkal jobban megfogjuk becsülni. Meglehetősen sok oldalon megfordultam már, játékosként és adminként is, és a tendencia azt mutatta, hogy akik hosszabb hozzászólást írnak, a karakterlapjukat igényesen és bőven kifejtik, sokkal jobban ragaszkodnak az adott karakterhez, jobban a szívükhöz nő, hiszen általuk válik igazán élettelivé. A "felesleges töltelék" kifejezést többször olvastam userektől, akik szerint mindez kimaradhatna nyugodtan a válaszból. Akkor megkérdezném, hogy jobb az, ha a karakterünk csak robotként írja le a cselekményt? Ha nincsenek belső gondolatai, ha az író nem írja le azt, hogy mit érez egy-egy szituációban? Hogy az ő szemszögéből, milyennek látja a másikat, a környezetét? Ez miért is volna felesleges töltelék? Ettől lesz eleven a játék, ez fűszerezi meg az egész választ. A cselekmény és a párbeszéd a legfontosabb, ez való igaz, de számomra mindez sótlan akkor, ha csakis ezekbe nyerek betekintést a gondolataiba nem. Lehet, hogy a karakterem ezt nem tudja lereagálni (ha csak nem gondolatolvasó), de én userként értékesebbnek találom a másik karakterét és nem ritkán okoz örömteli pillanatot egy-egy gondolatban elhangzott poén.
Nagyon régen olvastam egy olyan játékostárs kereső hirdetést, ahol azt írta valaki, hogy nem szeretek írni, olvasni, de azért játékostársat keresek... Ez tökéletesen mutatja, hogy legtöbben nem az írás szeretetéért játszanak, hanem azért, hogy csak úgy elüssék valamivel az időt. Ezzel nincs gond, nem kötelező véresen komolyan venni, ám az esetek igen nagy százalékában éppen ők azok, akik megszólják azokat, akik igen is próbálnak igényes választ írni. Úgy hiszik, hogy ez nem szerepjáték, mert hogy kész kisregényt ír a másik és szinte semmit nem ír le eközben. Akkor az vajon játék, ha valaki szinte chat-el a játéktéren, mert gyakorlatilag csak a kommunikációt írja le?
Én is azt mondom, hogy az arany középútra kell törekedni, és legfőképpen nem szólni azt, aki megpróbálja odatenni magát. :) Nem választom szét a mennyiséget vagy a minőséget. Egy rövidebb reag is lehet minőségi, és egy hosszabb is lehet förtelmes. Inkább törekedjen mindenki a minőségre, amit sajnos némi hosszal/tartalommal lehet csak elérni... szerintem.