Egy kis betekintés a 2012-es év szerepjáték- és játékkutatásába. A kutatás célja, hogy egy átfogó képet kapjunk a magyar játékos közösségekről (és a cikkben az FRPG közösségekről), illetve a szerepjáték társadalomformáló hatásairól, a digitális kultúra és identitás tükrében. Lássuk hát Fromann Richárd, több ezer kitöltőre alapozott eredményeit.Legelőször szeretném leszögezni, hogy a kutatás több cikkben lesz feldolgozva, a jelenlegi cikk azt boncolgatja, hogy a játékosok milyen arányban oszlanak meg bizonyos szempontok alapján, miért játszanak, miért hagyták abba. Essünk is neki...
Mind magyar, mind nemzetközi megítélésben elég rosszul állt néhány évvel ezelőtt még a szerepjáték, sokan teljesen rossz szemmel nézték, és hangoztatták a véleményüket arról, hogy milyen káros is. Persze ezzel mi nem értünk egyet, és mostanra már a világ nagyobbik része belátta, hogy mi is az igazság. A tavalyi évhez hasonlóan, idén is kitölthető az RPG/MMORPG kérdőív a
JátékKutatás.hu weboldalon, mely a játékosok online identitásán felül azt is vizsgálja, hogy a szerepjátékoknak milyen személyiség- és társadalomformáló hatásai lehetnek. A kérdőív még nem került lezárásra, ha sietsz még most is kitöltheted a
Játékkutatás 2012 weboldalon.
A mostani cikkben a 2012-es kutatás részeredményeit láthatjuk, főleg az FRPG-re korlátozva (ami a fórumos szerepjátékon felül most a chates és e-mailes játékokat is magába foglalja), a fórumos szerepjátékokkal kapcsolatos véleményeket kiragadva a statisztikai adatokból. Az 1999 összes kitöltő mintegy ötöde, 383 ember állította, hogy ő aktívan játszik vagy játszott fórumos szerepjátékkal, míg körülbelül ugyanennyi ember állította azt, hogy aktívan ugyan nem játszott, de már kipróbálta. Az elkeserítő szám pedig az a majdnem kétharmada a kitöltőknek, akik fele még csak nem is hallott arról, hogy létezik ilyen formája a szerepjátéknak, másik fele pedig nem jutott el oda, hogy rávegye magát a regisztrációra:
Jelenleg JÁTSZOL vagy régebben játszottál-e FRPG-vel?
Mondjuk annyira nem meglepő a dolog: biztos Neked is volt már barátod/ismerősöd, akinek nem tudtad egyszerűen elmagyarázni, hogy miért jó a fórumos játék. Ha van ilyen (és ha nincs akkor is :P) ajánld bátran neki és a többi ismerősödnek egy korábbi cikkünket:
Mi is a fórumos szerepjáték?!
Visszatérve a statisztikához: a fenti kép kissé csalóka lehet, hisz nem mindenkihez jutott el a hír a kutatásról, természetesen nem mindenki töltötte ki a kérdőívet. Azonban így is elég szembetűnő a következő tény: a legtöbb FRPG-s 1-3 éve hagyta abba a játékot, és a 3-6 év is viszonylag magas rátát mutat. Ezen kívül az elmúlt egy évben is rengetegen hagytak fel az ilyen játékokkal, míg több mint hat évvel ezelőtti abbahagyás szinte eltörpül ezen számok mellett.
Mikor hagytál fel az ilyen típusú játékokkal?
Azok számára, akik szeretik az okokat és tanulságokat vizsgálni, a következő kérdés az egyik legfontosabb: „Miért hagytad abba?” Itt ugyanis arra kapunk választ, hogy az egykori FRPG-játékosok milyen külső és/vagy belső tényező hatására hagyták abba a fórumos játékokat. A kitöltők több mint 50%-ban (és egyenlő mértékben) jelölték meg fő okként az időhiányt (25,7%) és azt, hogy már más dolgok érdeklik őket (25,7%). Sokan nyilatkoztak továbbá arról a problémáról is, hogy egyszerűen már nem köti le őket az FRPG játék (22,9%), de az is destruktív tényező volt, hogy már nem volt kivel játszani, és/vagy szétment a csapat, ahol játszott (20,6%).
Miért hagytad abba a játékot?
A fenti adatok után lássuk azt is, hogy ki mikor kezdett el játszani, illetve, hogy hogyan is kerültek kapcsolatba a játékfajtával. A válaszolók egyharmada, ezzel többsége állította, hogy az elmúlt 1-3 évben kezdte meg a játékot (érdekes szembeütközés, ahogy fentebb láthattuk, a többség 1-3 éve hagyta abba), míg a 3-10 év is még igen kiemelkedő. Köszönthetünk néhány veteránt is köreinkben: van aki több, mint 20 évvel ezelőtt játszott már hasonló játékot, ami rendkívüli számnak számít szerintem! Az elmúlt egy évben viszont sajnos csökkenni látszik némileg a tendencia. Ennek oka lehet, hogy manapság talán kevésbé is vonzzuk barátainkat, hogy hasonlóan hozzánk, kezdjenek játszani. Bár még mindig messze a legmagasabb az az arány, aki azt állította, egy ismerőse/barátja által ismerkedett meg a játékfajtával - ők a válaszadók majdnem felét alkotják. További egynegyed az, aki hírként, cikként olvasott róla az interneten, ami szerintem egy nagyszerű szám, viszont sajnos reklám útján hozzávetőlegesen csak 15% fogott is neki ennek a műfajnak. Ami még érdekes, hogy az FRPG-k körében a legnagyobb az interneten keresztüli megismerés aránya. Első hangzásra nem tűnik meglepőnek, de még az MMORPG-kel is lenyomjuk ebben a kategóriában - no persze ez azt is jelenti, hogy más platformokról viszont lényegében ki vagyunk szorítva.
Mikor kezdtél aktívan játszani FRPG-vel?
A fentik persze örömteliek: az elmúlt három évben 159 új játékost köszönthettünk a kérdőív szerint, ami évente 53. Az elmúlt 3-10 éves időszakban viszont ez a szám csak 25 körül mozgott évente. Ember legyen a talpán, aki megmondja ebből, hogy egyre több új játékos van, vagy csak egyszerűen a régebben kezdő FRPG-sek egy részéhez már el sem jutott a kérdőív, mert már felhagytak a játékkal (ugye a legtöbb abbahagyás az elmúlt 1-3 évben történt, mint már írtuk korábban). Reménykedjünk az elsőben.
Hogyan kerültél kapcsolatba először a játékfajtával?
És így a végére egy nem túl reprezentatív adat kerül, amelyen lehet, hogy eme cikk után nagy változások lesznek: az FRPG-t valló kitöltők mégis honnan érkeztek, mely fórumos játékokkal játszanak. Természetesen a Thrillion Kincsei magasan vezeti a mezőnyt, utána Lanawin következik, és meglepő módon, a nagyon rég üzemelő klasszikus, a Túlélők Földje is helyet kapott a listán a 11 kitöltőével, mely még anno postai levél, fax és e-mail segítségével működő levelezős szerepjátékként futott, és működik még ma is, ha jól látom. Kevésbé meglepő bár érdekes viszont, hogy azok száma, akik több mint 15 éve játszanak FRPG-vel pont megegyezik azok számával, akik bejelölték a Túlélők Földjét.
Mely weboldalakon játszol?
A legutóbbi csak érdekesség, ez az arány a jövőben biztos változni fog, hiszen mint tudjuk a
Thrillion Kincsei bezárja kapuit, illetve remélem, hogy ezen cikk után sokan ki is töltik a kérdőívet. Bátorítanék rá mindenkit, hogy látogasson el a
JatekKutatas.hu weboldalra, és töltse ki az idei,
2012-es kérdőívet (igen, a dőlt betűs szövegek linkek).
Miután kitöltöttétek a fenti szerepjáték-kérdőívet, ne felejtsétek el megosztani a cikket a like gombbal, hogy ismerőseidhez is eljusson: tegyünk azért, hogy tudják meg az emberek, a mi kis világaink is léteznek, amelyek jók, és nem mellesleg, az is előnyös az egész közösségnek, hogyha több emberhez jut el a 2012-es kutatás híre/eredménye is! Szóval like, megosztás, esetleg Google+, és ha még időd marad, bátran írd meg hozzászólásban, hogy ha Te is jó régi játékos vagy, illetve jöhetnek az ötletek arra nézve, hogy is növeljük az FRPG oldalak népszerűségét. ;)
Tetszett? Oszd meg barátaiddal is!
Hozzászólások: Új hozzászólás írása (katt ide)Eddigi hozzászólások (katt ide)
Még nem érkezett hozzászólás.