A szerepjátékos oldalak 99,9%-án elvárt és követelmény, hogy előtörténetet írjunk. Vannak helyek, ahol csupán néhány pontból áll, amikből kiderül a nevünk, korunk, előfordul azonban olyan is, hogy az imént felsorolt pontok mellé egy komplett előtörténetet kell írnunk, amelyben részletesen kifejtjük karakterünk eddigi életének menetét. Lássuk…Mi is ez?
Nyilván mindenki tisztában van vele, hogy miről is van szó, de azért nézzük csak át. Ha beregisztrálunk egy oldalra, valószínűleg addig el sem kezdhetünk játszani, míg ki nem töltöttük a karakterlapnak, helyenként előtörténetnek hívott adatlapot, amely megmutatja, ki is a karakterünk. Képeket tehetünk be róla, megadhatjuk korát, nemét, munkáját, amit csak szeretnénk, illetve ami meg van szabva. No de miért is?
Lényeg
Megfordulhat az ember fejében, hogy miért is kell egyáltalán bemutatni a karaktereket? Nem jobb az, ha út közben derül ki a személyisége, hogy mit szeret, mit utál, stb…? A leggyakoribb a válasz erre a kérdésre a nem. Sokakat érdekel más karakterek előtörténete, örömmel olvassák el az első írásukat. Ez ismét egy fontos szempont, bár inkább az adminok részéről. Ez az első munka, amit a játékos kiad a kezéből, amit a STAFF (vezetőség) először lát. Felmérhetik ezzel, mennyire jó íróval van dolguk, szorul-e segítségre, esetleg egyáltalán alkalmas-e az írásra. Ez alapján eldönthetik, hogy szimpatikusnak találják-e a karakter jellemét, valamint a játékos ebben írhatja le, ha valakivel közelebbi kapcsolatban áll a már meglévő játékosok közül. Ezen kívül, ha valakivel játszani szeretnénk, nem szükséges visszaolvasni az összes játékát, hogy némi infót szerezzünk a jelleméről, elég beleolvasni a karakterlapba. Röviden, nagyon sok információt megoszthatunk vele, kevés erőfeszítéssel.
Összetétel
A karakterlapok nagy része nem csak előtörténetből áll, sok más pontot is tartalmaz. Ilyenek például a név, kor, munka, hobbi, nemi beállítottság. A legtöbbre egyetlen szóval válaszolni lehet, de előfordulnak kifejtősek is, mint például a „Személyiség”, „Kinézet”, „Mit szeret?”, „Mit nem szeret?”. Ezek a leggyakoribbak, de van, hogy a karakter családjáról is nyilatkoznunk kell néhány szóban, esetleg kiskedvencekről, háziállatokról. Ez nem is nagy probléma, egyáltalán nem megerőltető. De most ugrik a majom a vízbe, ezek után gyakran találkozunk egy „Előtörténetnek” hívott résszel. A jó karakterlap-sablon leírja, hogy ide várják tőled karaktered eddigi életét, egészen a születésétől kezdve, esetleg szerepjáték példát is elfogadnak az egyik fontosabb pillanatáról. Kifejtik, hogy egy legalább *hasraütés* ötszáz szavas fogalmazást várnak tőled, szépen írd meg, hiszen ez az első HSZ, amit tőled látnak, ez alapján ítélnek meg, stb… Ilyenkor kell pontosan végiggondolni a karaktert, hiszen nem írhatunk csak úgy egy konkrét élettörténetet, hogy fejben még össze sem raktuk a személyiségét. Ha ezzel készen vagyunk, már csak várnunk kell az elfogadásra.
(
Forrás)
Kinézet
Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban elég volt fekete színnel, Arial betűtípussal megírni a szempontokat, manapság azonban már a legtöbb karakterlap-sablon tömve van szebbnél szebb HTML-kódokkal. Keretbe foglalják az egészet, azon belül is vannak keretek a pontoknak, a képeknek, meg minden másnak is. Csodálatos, ide-oda kunkorodó betűtípusok tömege lepi el a sablont, a háttér színe sem mindegy már, előfordul, hogy görgetőt is tesznek bele. Hogy szebbek-e ezek a maiak, mint a régiek? Szerény véleményem szerint, igen. Sokkal. Persze a kevesebb néha több, nem kell túlcsicsázni, de egy szép, kódos et-minta mindig jól mutat. Ha értünk hozzá, és az adminoknak sem fáj, akár bele is nyúlhatunk, ha esetleg fiúk vagyunk, és nem fűlik a fogunk a babarózsaszínhez, vagy éppen a sötét színeket nem kedveljük, esetleg zavar minket a csicsás betű. A HTML-kódok végtelenébe vethetjük magunkat, ha van időnk és kreativitásunk egy kicsit ügyködni a kinézetén. Ám a legtöbb fórum csupán BB kódolást támogat, esetleg butított HTML-t, hiszen ha teljes egészében engedélyezve lenne, annak olyan kockázatai lehetnek, mint a felhasználói fiók ellopása.
Elvárás
Ismerős az „első benyomás” kifejezés? Véleményem szerint az előtörténetek sem sokban különböznek ettől, hiszen egy adott oldalon ez az első munkánk, ezt látják/olvassák tőlünk először, ez határozza meg, ki is a karakterünk. Kezdetben persze, hiszen változásokon mehet át. Általában sokat dolgozunk az ET-ken, a bizonyítási vágy erős bennünk, hogy egy minőségi fogalmazást hozzunk össze, amitől az adminoknak a pokol kapuján koppan az álla és hanyatt esnek, hogy mennyire jól írunk. Magunkat is le akarjuk nyűgözni, szeretnénk egyre jobbak lenni, szeretnénk, ha a többi játékosnál is bevágódnánk, azonnal akadna partnerünk játékra. Ezekre a célokra a karakterlap igényes megírása mind alkalmas. Néhány bizonytalan játékosnál előfordul, hogy megtetszik neki egy-egy előtörténet, valaki mástól, és elcsórja, majd sajátjaként teszi be azt. Srácok… az ilyen tevékenységekkel nem csak az oldalt, de magatokat is becsapjátok, nem is beszélve a személyiségi jogok megsértéséről. Inkább adjatok ki kevesebbet, talán rosszabbat is a kezetek közül, mint valaki más munkáját.
Tetszett? Oszd meg barátaiddal is!
Hozzászólások: Új hozzászólás írása (katt ide)Eddigi hozzászólások (katt ide)
Ott van az öltözködése, esetleg az is, milyen a mozgása. Emlegetted a TK-t, ahol nem volt lehetőség ilyesmire (csak később, és akkor is csak az 5. gen után), és ezért mindenkinek volt egy sablon kezdő reagja, amit kvázi ETként használt, és átírt kissé az adott helyszínre és szituációra, de abban volt kinézet, öltözködés, mit kell tdni róla, mennyire híres és minden egyéb benne. És aki rendszeresen járt fel, az egyesekét már kívülről tudta, mert nem tehetett mást az illető, minthogy benyomja minden játék elejére.
Én egyszer követtem el azt a hibát, hogy a TK a karakterkép alapján képzeltem el a usert (mert nem írt ilyen ETkezdőt), és azon olyan pufi arca volt, beírtam, hogy kissé molett hölgy. Na, amit azért ott kaptam ...
Szóval jó ez az ET.
És roppant fontosnak tartom az ET-k elbírálás előtt berakását is. Sokan aztán a hibákat PM-ben írják meg a delikvensnek, mások ott írják meg, de aztán kitörlik, amikor kijavítja. Nem, én mindig az ET után HSZben írom, és nem törlöm ki. Ezzel is kicsivel csökkentem az esélyt, hogy ugyanazt a hibát még egyszer valaki más is elkövesse.
Kell, legyen látható, mutassa az oldalon elvárt színvonalat. Azokat sem tüntetem el, ami végül nem kerül be. Látható legyen, hogy ha csak ilyet bírnál írni, az nem elég.