Az online szerepjátékot a többségünk ott kezdi, hogy valahová beregisztrál és játékosként ténykedik. De mi van azokkal, akik egy nap felébrednek és valami új, saját után kezdenek vágyakozni? Hogyan álljon neki valaki egy fórum elkészítésének, ha még életében nem csinált ilyet? Nos, némi segítséget kaphattok, hogy tudjatok választani palettáról.Első sorban érdemes tisztázni, hogy milyen célból hozzuk létre a fórumot. Van, aki a honlapjához szeretne egy fórumos felületet, ahol beszélgethet másokkal; míg más önmagában csak egy fórumra áhítozik, ahol játszhat egy jót a barátaival vagy bárkivel, aki betér hozzájuk. Ezek után érdemes végiggondolni, hogy mennyi pénzt vagyunk hajlandóak kiadni mindezért. Van, aki nem ért hozzá és biztonságban érzi magát, ha valaki mással megcsináltatja az áhított fórumát akár pénzért is. De előfordulhat az is, hogy ért hozzá valaki és a saját kreativitásának szabadságát fizetős, teljes körű szolgáltatást nyújtó, saját domain névvel rendelkező oldalban találja meg. Mivel nem vagyunk egyformák, mindenkinek a saját pénztárcájához és igényeihez igazodva kell megtalálni a legjobb módot.
Mind a fizetős, mind az ingyenes fórumoknak van előnyük és hátrányuk, ám én erre nem szeretnék kitérni. Mivel a szerepjátékosok többsége nem keresőképes meglátásom szerint - hiszen tanulnak középiskolában vagy egyetemen -, és nem lehet elvárni senkitől, hogy márpedig ő igenis fizessen az oldala üzemeltetéséért, ezért én az ingyenes, általam eddig megismert lehetőségeket hasonlítanám össze - ezzel is egyfajta segítséget adva mások számára. (Előre bocsátom: a programozás nem kenyerem, én inkább a webdesign készítésben jeleskedem, így előre is elnézést, ha valamit nem fogalmaznék meg érthetően vagy rosszul mondanék. Kulturáltan ki lehet igazítani majd.)
Tehát, megvan az ötletünk majd ott állunk, hogy akkor most mégis hová regisztráljunk fórumot. Amennyiben nem akarunk sok mindent változtatni a az alapbeállításokon, elég nekünk egy háttérszín és fejléc módosítás, valamint ragaszkodunk a magyar nyelvű kezelőfelülethez, két oldalt is tudok javasolni. Az első a freeforum4u, bár meglátásom szerint elég kezdetleges a személyre szabhatóság szempontjából. A másik ilyen lehetőség ami ennél valamivel ismertebb, az SG fórum. Nekem őszintén szólva ez sem tetszett, szintén a korlátozott lehetőségek miatt vetném el.
Aki ennél bátrabb, valamint otthon van az angolban és ezzel a felülettel nem elégedett, három különböző, és jóval inkább személyre szabható ingyenes fórummal próbálkozhat. Most jön a sokat emlegetett triád, a
Hungarianforum, az
Invisionfree és a
Jcink hármasa. Ezek azok, melyeket ajánlanék elsősorban a kezdőknek. Ugyanis amikor beszélgetek tapasztalt webdesignerekkel, ők esküsznek a saját tárhelyű, nem ingyenes oldalaikra. Szóval nézzük meg, hogy a mezei és lelkes, szárnyaikat bontogatóknak milyen lehetőségek volnának ideálisak és adottak.
FORUMOTION TÍPUSÚ FÓRUMOK:
Hogy miért is beszélek arról, hogy forumotion típusú fórumok? Nos azért, mert eredetileg ez a fórum volt elérhető kis hazánkban is. Mivel ez az ingyenes szolgáltatás a phpBB nevű nyílt forráskódú fórumrendszert használja, hamar igen népszerű lett a világ több országában. Így már nem csupán angolul, hanem más nyelveken is elérhetővé vált, a domain neveket is színesítették, így többféle lehetőség közül tudunk választani. Tehát, ha valaki belefut egy darkbb vagy forumr esetleg egyéb végződésű fórumba és igen erőteljesen emlékezteti a hungarianforumra, ne lepődjön meg, hiszen ugyanaz a szolgáltató felelős mindért. Magam is annak idején a HUforum anyaoldalával, a
Forumotion szolgáltatással találkoztam először (hiszen mint említettem, akkoriban más néven még nem is volt), és készítettem fórumot sablonból kicsit átalakítva itt-ott. Ez 2009-ben történt és azóta is
megvan elfekvőben az a fórumom, ami így utólag nézve elég béna volt, de hatalmas lelkesedéssel vetettem bele magam másodmagammal, minimális angoltudással. De tény és való, hogy kezdőként ez a típusú oldal volt az, ahol megtanultam a fórumot magát adminként kezelni, és itt-ott már kódolni is. Ennek már négy éve. Mára eljutottam oda, hogy
ilyen fórumot is tudok készíteni.
Meg tudom érteni, hogy a többség kezdőként miért ezt a típusú fórumot készíti el. Minimális kódolási ismeretet követel meg, ha sablont használ valaki és csak a képeket változtatja meg, illetve a sablonon megadja a színek kódját, nem is kell a CSS kódokkal vesződnie, valamint néhány helyen magyar a kezelőfelülete. Így persze könnyű fórumot csinálni, felhasználóként is könnyen kezelhető, megtanulható a dolog. Ráadásul aki kicsit jobban ért a html és CSS kódokhoz, az könnyedén szó szerint szétszedheti a fórumot, majd újra összerakhatja másként - akár teljesen eltérően az alap sablonokhoz képest az úgynevezett TEMPLATE-ek segítségével. Ezen kívül pedig nagy betűmérettel kifejezetten jól néz ki, ami valljuk be egyrészt kevésbé rongálja a szemet, másrészt a nagyobb fórumelemek miatt esztétikusabbá válik, mintha kisebb betűt vagy kisebb elemeket használnánk a fórumon.
De hogy ne csak az előnyeit méltassam, beszélnék a hátrányairól is kicsit. Sajnos az egyik legnagyobb hiányossága ezen fórumoknak, hogy az adatokat nem tudjuk kimenteni. Ha ne adj' Isten végleg leáll a szerver, vagy csak máshová költöztetnék az oldalt - mert kinőttük e fórumkiszolgálót vagy csak váltani szeretnénk -, elvesztünk minden játékot és adatot, ami komoly bosszúságot jelenthet - no meg egy totális újrakezdést. Amit valljuk be senki sem szeretne. Se másolgatni a játékokat, se mást. Ezen kívül a védelmi/biztonsági lehetőségek sem a legjobbak, a rendszer könnyen feltörhető, ha valaki megfelelő programmal és tudással rendelkezik.
Összességében
kezdőként, kódolási ismeretek nélkül ezt a típust ajánlanám azoknak, akik nem szándékoznak komolyabban belemászni a designba, és megelégszenek a számtalan sablon egyikének minimális átalakításával.
INVISIONFREE FÓRUMOK:
Bizonyára ha máshogy nem, hírből azért hallott már mindenki az IPBfree fórumokról. Annak idején hatalmas port kavart, hogy szó nélkül szűnt meg. Számos fórumtulajdonos - köztük jómagam is - felháborodottan tapasztalta, hogy egyik napról a másikra eltűnt a fóruma, és minden addig nem mentett adata elveszett. Ezután persze két választás maradt: vagy a HUfórumon készítünk egy fórumot (ami merőben más azért egy IPBfree-hez képest), vagy próbálunk keresni valami hasonlót netes viszonylatban. Annak idején az IPBfree-hez nagyon hasonló fórum az Invisionfree volt. Számos dologban azonban eltért tőle, például a BBCODE-okban. Ugyanakkor az Admin Panel felépítése szinte teljesen azonos volt, így az átállást megkönnyítette mindenki számára. Véleményem szerint az IF-es fórumok Admin Panelje sokkal átláthatóbb és könnyebben kezelhetőbb a HUfórumos társánál. Számos segítő funkció, többek között a korábban hiányolt adatmentés is bizonyos formában lehetséges.
Ezért "cserébe" azt az árat fizetjük, hogy nincsenek template-ek, van egy fix sablonunk azt csókolom. Az alap sablon elemeibe nem tudunk belenyúlni, legfeljebb CSS-ben tudjuk a fórumok bizonyos részeit alakítani. Ez is ad egyfajta szabadságot, bár lényegesen kevesebbet, mint amit a fentebb mutattam példaként a próbaoldalamon. Ide bizony már kellenek a html-es és CSS-es ismeretek legalább alap szinten. Ugyanis ha itt kitörölsz vagy átírsz valamit, a fórumod akár teljesen el is tűnhet. Azonban ha az alapokkal valaki tisztában van, simán el tud vele boldogulni. Ha valaki nem szeretne pepecselni ezzel, mégis szép oldalra vágyik, manapság már számos külföldi grafikus fórumon találhat előre elkészített designt direkt IF-es oldalakra.
A
Caution vagy a
RCR (ami Jcinkre költözött át saját domainről!), a
Shadowplay esetleg a szintén Jcinkre költözött
Shine nevű közösségek grafikus és kódoló fórumait érdemes megtekinteni. Többségük csak regisztráció után megtekinthető, ám megéri! Számos segítő leírásuk, sablonjuk van, amit bárki könnyedén hasznosíthat. Egyikre mindenféleképpen érdemes regisztrálni, jómagam is számos dolgot innen sajátítottam el.
Magyar nyelven mára sajnálatos módon, a két bezárt oldalon felül (
Blurred Colors régi és
új, Jcinkes), már csak egyetlen aktív grafikus és kódoló közösség áll azok rendelkezésére, akik kérnének segítséget a fórumkészítésben. A
Specto nevű, ami fórum designokat készítő oldal, minden arra tévedő segít, ha kéri. Ezenkívül fórumkészítési alapokkal is megismerteti az érdeklődőket: az első kurzusok épp most, Januárban indulnak. Ha valakinek nem túl jó az angolja, érdemes - szerintem mindhárom helyre - beregisztrálnia. Ugyanis olyan adat- és tudásbázisa van a régebbi két fórumnak is, hogy megéri végigböngészni őket.
Mutatok pár oldalt, hogy mégis miket lehet vele kezdeni/kihozni belőle. Aztán ki-ki döntse el, hogy ezen megoldások neki mennyire tetszenek. (Teljes, nagy felbontású látványért kattints rá a képre!)
Én mindenképpen
haladó szintű vagy alap html és CSS tudás birtokosainak ajánlom eme fórumtípust, de nekik melegen. Viszont, ha valami még jobbra, többre vágytok, akkor görgessetek lejjebb és nézzétek meg a következő fórumfajtát.
JCINK FÓRUMOK:
Nos, ez a fórumfajta kifejezetten meglepetés volt. Hasonlít az IF-re, de mégis merőben más. Admin Panel felépítésében sok a hasonlóság vele, viszont számos kényelmi funkciója van, ami miatt nálam az abszolút nyertese a "Hol nyissak fórumot?" kérdéskörnek. Először is, amellett hogy egyedül ennél a fórumkiszolgálónál valósult meg a párhuzamos és tökéletesen működő design lehetősége illetve a skin váltása akár felhasználói szinten is, például egyedi BBCODE-okat adhatunk meg a fórumon. Vagyis nincs többé az, ami HUforumon vagy IF-en, hogy nem működnek bbcode-ok, bármit(!), tényleg bármit be tudunk állítani, a javascriptes kódtól kezdve a sima egyszerű html-ig mindent. Akár háromféle spoiler kódunk is lehet, ha úgy látjuk jónak!
Ezen felül az adatmentés és a fórum védelme is jobbá vált, bár feltörni ettől még fel lehet az oldalakat sajnos. Saját, személyre szabott profilt is készíthetünk az oldalunkra, amihez segítséget is kapunk. Így nagyon széppé lehet tenni a hozzászólásoknál a karaktert ábrázoló adatlap részt. A design itt is kötött, akárcsak az IF esetében, mégis úgy vélem, a számos egyedi újításával és a segítőkész, korrekt vezetőséggel - adatmentés, lopás, stb. esetén - ez az egyik legjobb ingyenes fórumtípus, amit bátran ajánlok mindenkinek. Egyelőre én még ennél jobbat nem találtam az ingyenesek között, ha valaki mégis, akkor nyugodtan jelezze. Szívesen kipróbálom azt is. Természetesen ebből a fórum típusból is hoztam példákat, hogy lássátok itt miket is lehet létrehozni. (Teljes, nagy felbontású látványért kattints rá a képre!)
A fentebb leírtak az én személyes véleményemet tükrözik, amivel nem kötelező egyetértenie senkinek. Előfordulhat, hogy bizonyos dolgokban pontatlan voltam, de nekem ez a meglátásom egyelőre. Igazándiból az Invisionfreet és a Jcinket még teljesen nem ismertem ki, biztosan tartogat még számos meglepetést számomra. De az eddig tapasztaltak alapján én inkább arra buzdítok mindenkit, hogy a Jcinket válassza, ha újoncként fórumot akar készíteni. Úgy gondoltam azért írom meg nektek ezt a kis szösszenetet, mert úgy tapasztalom, hogy sokan csak azért HUforumra készítenek fórumot - illetve webdesignt -, mert a másik kettőt nem ismerik és nem tudják milyen csodálatos funkciók és lehetőségek vannak bennük. Remélem kicsit tudtam segíteni abban, hogy másik irányba billenjen a mérleg nyelve és merjétek kipróbálni magatokat más fórumtípusokon is.
Tetszett? Oszd meg barátaiddal is!
Hozzászólások: Új hozzászólás írása (katt ide)Eddigi hozzászólások (katt ide)