Általános kérdések:
Kérdés: Hol tudom felvenni a kapcsolatot az FRPG.hu szerkesztőségével és tulajdonosával?
Válasz: Amennyiben felvennéd velünk a kapcsolatot, kérünk nézz be az
impresszumba (katt ide).
Kérdés: A bannercsere és a gyűjtemény ugyan az?
Válasz: Nem. Két teljesen külön dolog. Az FRPG gyűjteménybe be kell csak küldened az oldalad, és nincs más teendőd. Ekkor itt, az frpg.hu-n hirdeted az oldalad. A bannercserével más (jópár) frpg oldalon hirdetheted magad. Erre külön jelentkezned kell a bannercsere vezérlőpultban (be kell hozzá jelentkezned).
Kérdés: Hol tudom beküldeni az oldalamat a gyűjteménybe?
Válasz: Ehhez először regisztrálnod kell magad. Regisztrálni bal oldalt, a bejelentkezési lehetőség alatt, a megfelelő linkre kattintva tudsz. Regisztrációs és bejelentkezés után a linkek tagoknak résznél megtalálod az "Oldal küldése a gyűjteménybe linket". Erre kattintva tudod hozzáadni oldalad.
Kérdés: Hol tudok regisztrálni a bannercserébe?
Válasz: A fentiekhez hasonlóan, regisztráció és bejelentkezés után a "bannercsere vezérlőpult" linkre kattintva, az oldal alsó részén megtalálod rá a lehetőséget. Figyelmesen olvass el mindent!
Bannercsere vezérlőpult kérdések:
Kérdés: Mi az a pontlevonás és pontnyereség?
Válasz: Erről a bannercsere bemutatóban részletesen olvashatsz. Röviden: pontot kap az oldalad, hogyha Nálad kattintanak a bannerekre, és pont vonódik le, hogyha máshol a Tiédre.
Kérdés: Miért van sok helyen nulla, vagy nagyon kevés pont?
Válasz: A rendszerrel megpróbáljuk kiszűrni azokat, akik nem is azért kattintanak a bannerekre, mert tényleg érdekli őket a másik weboldal, hanem azért, hogy pontokat szerezzenek maguknak, esetleg veszítsenek mások. Ezért logoljuk, hogy ki, mikor, honnan és hova érkezett a kattintással, és ez alapján, egy igen összetett számítással módosítjuk a kattintásainak értékét. Ami természetesen akár nulláig is csökkenhet.
Kérdés: Mit jelentenek a webcímek?
Válasz: Azt, hogy hol kattintottak a Te hirdetésedre, illetve azt, hogy melyik oldal hirdetésére kattintottak Nálad.
Kérdés: Egy már meglévő pontérték hirtelen megváltozott. Miért?
Válasz: Ha valakit bizonyos szempontok alapján a rendszerünk "csalónak" érzékel (azaz vagy ki próbálja játszani a rendszert, vagy érvénytelen kattintásokat generál, esetleg nem is érdekli őt az a weboldal, ahova érkezett, csak azért kattint, hogy pontokat szerezzen), az ilyesfajta büntetésben is részesülhet, hogyha túlzásba viszi. Ekkor utólag nullára redukáljuk a kattintásainak az értékét az elmúlt időszakból. (Erről ő maga is kap egy értesítést.)
Kérdés: Hol tudok regisztrálni a bannercserébe?
Válasz: A fentiekhez hasonlóan, regisztráció és bejelentkezés után a "bannercsere vezérlőpult" linkre kattintva, az oldal alsó részén megtalálod rá a lehetőséget. Figyelmesen olvass el mindent!
Kérdés: Miért nem kap pontokat az oldalam/van mínuszban a bannercserében?
Válasz: Amennyiben a Te oldaladon nem kattint senki a hirdetésre, úgy nem kap pontokat az oldalad. Javasoljuk, hogy rakd valami figyelemfelkeltőbb helyre a reklámot. Ha rákattint valaki, pontot kap az oldalad, és megjelenik máshol a hirdetése.
Fórum toplistával/gyűjteménnyel kapcsolatos kérdések:
Kérdés: Beküldtem a fórumomat már régebben, de nincs ott a listában. Miért?
Válasz: Ha egy fórumra egy frissítés alkalmával úgy látjuk (minimum 2 hét), hogy nem érkezett hozzászólás, inaktívnak jelöljük, és automatikusan levesszük a listáról. A háttérben persze folyamatosan frissülnek az adatok, így ha a fórum újra aktivizálódik, a listában is automatikusan újra megjelenik. Amennyiben három alkalommal egymás után (min. 6 hét) nem íródott új üzenet, a további frissítések is megszűnnek, és kérvényezni kell az oldal újra aktiválását a listán, automatikusan akkor sem kerül vissza, hogyha közben érkezett rá hozzászólás..
Kérdés: Hol tudom beküldeni az oldalamat a gyűjteménybe?
Válasz: Ehhez először regisztrálnod kell magad. Regisztrálni bal oldalt, a bejelentkezési lehetőség alatt, a megfelelő linkre kattintva tudsz. Regisztráció és bejelentkezés után a linkek tagoknak résznél megtalálod az "Oldal küldése a gyűjteménybe linket". Erre kattintva tudod hozzáadni oldalad.
Kérdés: Mit jelent a játékmódnál az RT és NRT jelzés?
Válasz: Az RT a real-time, valósidejű játékok, ahol általában rövidebb hozzászóláshosszal, de pörgősebb játékokkal vár az oldal. Sokszor perceken belül kapsz választ. Az NRT, azaz non real-time, nem valósidejű játékoknál órákig, napokig vársz általában egy-egy válaszra, és ezek általában novellaszerű, hosszabb írások. Az NRT fórumoknál sokszor van megkötve minimális hozzászóláshossz is. Persze vedd figyelembe, hogy mindenhol ott az "általában" szócska - egy NRT oldalon is előfordulhatnak gyors játékok, ahogy egy RT-n is, hogy órákat/napokat vársz a partnerre. Ez csak azt mutatja, hogy általában mit tapasztalhatsz. Ezáltal az RT/NRT jelzés NEM azt jelenti, hogy a fórumon mindkettő játékstílus megtalálható, hanem azt, hogy jelentős mértékben mindkettő jelen van - a játékok legalább harmada tipikus RT, és legalább harmada tipikus NRT. Az, hogy néha játszik valaki egy pörgős játékot, az oldalt közel sem teszi RT-vé, és fordítva.
Aktivitási ponttal kapcsolatos kérdések:
Kérdés: Mi alapján számoljátok az akvitási pontokat?
Válasz: Két, önmagában némi problémával működő rendszer fésültünk össze, remélve, hogy együtt jó lesz: az aktivitási pontban benne van a napi átlagos hozzászólások és az új felhasználók száma, továbbá a "beérkezett kattintások" az elmúlt 30 napból. Ezek összege adja az aktivitási pontot (Real-time fórumoknál a hozzászólások száma fele szorzóval számít be, míg RT/NRT kevert fórumoknál kétharmadossal). A beérkezett kattintások száma nem más, mint egy általunk megadott linkre érkező látogatók a Te oldaladról, az elmúlt 30 napban. Egy embertől 36 óránként egy kattintást számolunk el.
Kérdés: Van ezeknek a "bejövő találatoknak" maximuma?
Válasz: Igen. Annak érdekében, hogy egy fórum ne tudjon lényegében CSAK az ilyen kattintásokkal nagyon előre jutni (tehát kelljen egy kevés hozzászólás is legalább), a napi üzenetszám kétszerese + az új felhasználók száma + 5 kattintást számolunk maximum. Ebből következik, hogy az aktivitási pontot max. a napi üzenetszám háromszorosa + az új felhasználók kétszerese + 5 szintig lehet növelni a bejövő kattintásokkal. Példa: a napi átagos hozzászólások száma 5, míg az új felhasználóké 3, ekkor maximum 5*2 + 3 + 5 = 18 a maximális bejövő kattintások értéke. Ha több, mint 18 kattintás van, akkor is 18-cal számol a rendszer. Így 50 bejövő kattintás mellett is csak 18 + 5 + 3 = 26 lesz az akvitisái pont!
Kérdés: Előnyben vannak azok az oldalak, akik régebben regisztráltak?
Válasz: Nem! Vagyis egy kis ideig igen. Az aktivitási pontba beleszámítanak az új hozzászólások és felhasználók az adott fórumon. A beküldéskori állapotot vesszük nulla értéknek, és mivel két hetente frissítünk, ezért legkorábban két hét után lesz a fórumodnál új hozzászólás és felhasználó szám, így addig az aktivitási pontba sem számítódik be. Ezen felül a felhasználói kattintásokat az elmúlt 30 napból számoljuk be. Tehát az elején hátrányban vagy ugyan, de 30 nap jelenlét után pont ugyanannyi eséllyel indulsz mint mások, függetlenül attól, hogy fél éve vagy több éve vannak-e a fórumok a listán!
Kérdés: Hogy csökkenhet az aktivitási pont?
Válasz: Mivel az aktivitási pont a napi új hozzászólások száma, az elmúlt időszak új felhasználóinak száma és a bejövő kattintások összege, ezért ha ebből a háromból bármelyik is csökken, úgy az aktivitási pont is. Tipikus eset, hogyha frissülnek a gyűjteményben lévő adatok, ekkor kerül be új adat a napi átlag hozzászóláshoz és új felhasználókhoz, ha ezek összege csökken, akkor az aktivitási pont is. További eset lehet, hogyha egy bejövő kattintás már 30 napnál "öregebb", ekkor már nem számít bele az aktivitásba.
Értékeléssel kapcsolatos kérdések:
Kérdés: Mi a különbség a hozzászólás és értékelés között?
Válasz: Az új értékelő rendszerről a következő kérdésben olvashatsz. Ezen kívül lehetőséged van hozzászólni az egyes fórumokhoz, ahol több, mint 512 karakteres véleményt is megfogalmazhatsz, és mások tudnak rá reagálni. Itt nem tudod értékelni a fórumokat, de ki tudod fejteni azt, ami esetleg az értékelő-rendszerben nem fért bele az 512 karakterbe.
Kérdés: Hogy lehet értékelni egy oldalt?
Válasz: Az új értékelési rendszerünkben az egyes kategóriák (design, világ, rendszer, staff, közösség) mellett található zöld "thumbs up" gombbal adhatsz pozitív, és a piros "thumbs down" gombbal negatív értékelést egy oldalnak. Ekkor a Te szavazatod is (+1 vagy -1) hozzáadódik az összesített számhoz. Az értékelés csak akkor érvényes, hogyha megadsz egy minimum 25 karakter hosszú indoklást. Itt egy egy-két mondatos megjegyzésről van szó, de így is értelme kell legyen - hogyha kifejtett, alaposan megindokolt véleményed, kritikád van, akkor azt hozzászólás formájában írd meg!
Kérdés: Miért szürkék az értékelő gombok?
Válasz: Ez két okból is lehet: hogyha már egy oldalt értékeltél, akkor az a gomb szürkével jelenik meg; illetve akkor, hogyha nem vagy bejelentkezve. Utóbbi azért van, mert a csalás kiszűrése miatt csak regisztrált felhasználók értékelhetik az oldalakat.
Kérdés: Visszavonhatom vagy megváltoztathatom az értékelésemet?
Válasz: Természetesen igen. Visszavonni úgy tudod, hogyha a szürke gombra kattintasz, ekkor eltörlődik a korábbi szavazatod, míg megváltoztatni úgy tudod, hogyha a másik értékelő gombra kattintasz (pl. ezelőtt a zöldre kattintottál, most az szürke, és rákattintasz a pirosra - ekkor visszavonódik a +1 szavazatod, és adsz egy -1 szavazatot az oldalnak). Figyelj arra, hogyha visszavonsz / megváltoztatsz egy szavazatot, akkor a korábbi indoklásod visszaállíthatatlanul elveszik!
Kérdés: Törölhetem / megváltoztathatom a hozzászólásomat?
Válasz: Nem, és erre nyomatékosan felhívtuk a figyelmet a hozzászóás írásának felületén. Annak utólagos megváltoztatására és törlésére nincs mód, ezért jól gondold át, hogy mit írt le és mit nem.
Kérdés: Hogy számoljátok az összesített értékelést?
Válasz: Az összesített értékelés rendezésnél az öt értékelést (design, világ, rendszer, staff, közösség) egyszerűen összeadjuk, és ez alapján rendezzük sorrendben a fórumokat.
Kérdés: Mit takar a "design"?
Válasz: A design magába foglalja az adott fórum megjelenését, azt, amit a monitoron látsz. A fórum szerkezetét, használhatóságát, átláthatóságát, szépségét, a menü használhatóságát, a fejléckép, háttér, stb. elemek kinézetét. Ide tartozik még a felület kezelhetősége, elrendezése, tehát hogy hogy van elosztva az információ, mennyire könnyen/nehezen olvasható/található meg.
Kérdés: Mit takar a "világ"?
Válasz: A világ alatt a játék világát értjük - a játékban előforduló fajokat, kasztokat és személyiségeket (beleértve a kidolgozottságot is), a helyszíneket/színhelyeket, ahol a játék folyik (kidolgozottság, mennyiség, méret, leírás, stb.) és a világleírást. Ide értjük továbbá a múltat, ami a játék ideje előtt történt az adott világban.
Kérdés: Mit takar a "rendszer"?
Válasz: A rendszer
NEM a fórum technikai háttere vagy felépítése (utóbbi a designbe tartozik). A rendszer a játék rendszere, amiben a játékos/karakter mozoghat. Az elérhető tulajdonságok, képességek, képzettségek, a fajokhoz kapcsolódó pozitív és negatív módosítók, a harcokra, fontosabb eseményekre, karakter interakciókra vonatkozó szabályok, gátak, engedmények, szóval az, hogy a karaktered milyen lehetőségeket kap az adott világban. Pl. rendszer a mágia felépítése egy oldalon, ellenben NEM rendszer az, hogy miylen könnyen találsz meg egyes topicokat.
Kérdés: Mit takar a "staff"?
Válasz: A staffba beleértjük az adminisztrátorokat, moderátorokat, mesélőket, kalandmestereket, stb., tehát mindenkit, aki az oldal fejlesztésében nagyobb szelelet vállalt. Az ő hozzáállásuk, "szakmai" tudásuk (szerepjáték, fórum adminisztráció, játékok levezénylése, szervezés, stb.), segítőkészségük az, amit itt értékelni kell.
Kérdés: Mit takar a "közösség"?
Válasz: A közösségbe beletartozik a többi játékos viselkedése, és ezzel kapcsolatban az, hogy ezt milyen mederben tartja a staff. A közöségi lehetőségek megléte, kidolgozottsága (chat, OOC/off témák, stb.), a beszélgetések hangulata, a klikkesedés hiánya, az új tagok befogadása/köszöntése, és ehhez hasonlók.